Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 276 195 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum

Statystyki

Odwiedziny: 41946

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl

Film poglądowy

wtorek, 09 kwietnia 2013 22:23

Krótki film poglądowy na temat hodowli ślimaków zrealizowany przez TVR w cyklu 

 

Akademia Farmera

 

oraz film prowadzony przez Katarzynę Bosacką w odc. "dobre bo polskie" w cyklu

 

Wiem co jem, Wiem co kupuję

 

 


Podziel się
oceń
29
5

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyucieczkowe.

wtorek, 09 kwietnia 2013 21:49

     Witam ponownie po długiej przerwie. W tym wpisie chcę przedstawić kilka systemów antyucieczkowych stosowanych w hodowli ślimaków. Istnieje kilka sposobów aby ustrzec się przed ucieczką ślimaków z parków hodowlanych. Jedne są nieskuteczne, drugie skuteczne ale i kłopotliwe oraz jeden który sprawdza się wg. mnie najlepiej.

 

    Zacznę na początek od tak zwanych siatek do hodowli ślimaków typu włoskiego. 

 

 

fot. www.tenax.net

 

 

fot.facebook.com

     

     Jak widać na załączonym zdjęciu ślimaki są wszędzie. Osobiście nie używełem tych siatek, ale widziałem sporo hodowli gdzie były stosowane i nigdzie nie widziałem by się sprawdzały. Posiadają one "specjalne" kieszenie które mają zapobiec przejściu ślimaków dalej, ale niestety nie zapobiegają. Jak na moje osobiste odczucia, są również drogawe. 

 

    Następnym sposobem jest użycie pastucha elektrycznego stosowanego samego lub w połączeniu z powyższą siatką. Istnieje ich kilka rodzajów: można użyć taśm aluminiowych lub gotowych taśm do pastucha, puszczając na przemian raz ładunek "+" raz "-". Mają jeden zasadniczy minus (przeżyłem go na własnej skórze) - w razie awarii zasilania w nocy, rano mamy od groma roboty by wszystko co uciekło wyłapać. 

 

 

         

 

fot. www.facebook.pl

 

     Teraz rozłożę na części pierwsze mieszankę smaru, soli i mydła w różnych kombinacjach. Nawet skuteczne, ale ma kilka minusów. Trzeba go uzupełniać w ciągu sezonu, dość kosztowny, niezbyt przyjazny dla środowiska i najważniejszy chyba ten, że wszystko i wszyscy są nim wysmarowani przy każdym blizszym kontakcie.

 

 

www.facebook.com

 

 

     Przechodząc do najlepszego moim zdaniem zabezpieczenia (typu ecosnails :)) powiem, że i one ma pewne minusy. Zacznę jednak od plusów:

     - tani

     - wykonać można samemu

     - 100% skuteczny /przy odpowiednim montażu /

     - czysty

     - bez potrzeby uzupełniania w trakcie sezonu

     - niskie ogrodzenie zapobiega wspinaczce ślimaków i hibernacji oraz ułatwia              obsługę 

 

 

fot.ecosnails

 

fot.ecosnails

 

 

fot.ecosnails

 

 

fot.ecosnails

 

     Minusy? Dość żmudne układanie kostek z solą, ale jednorazowe na sezon. Trzeba uważać by nie rosły w pobliżu żadne rośliny, gdyż po źbłach mogą uciekać ślimaki. Od strony parku trzeba wysypać np grysem podłoże by sól nie zachlapała się błotem. Ogólnie POLECAM.

 

  


Podziel się
oceń
21
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

Ślimaki po prowansalsku

wtorek, 28 lutego 2012 12:55

      Witam serdecznie i zapraszam na kulinarną przygodę ze ślimakiem :)

 

 

 

 

muzyka: zespół ZAZ, "La Fée" z płyty "ZAZ"

 

Ecosnails.com

 

  


Podziel się
oceń
21
3

komentarze (0) | dodaj komentarz

Parki hodowlane.

wtorek, 31 stycznia 2012 21:13

      Parki hodowlane są odpowiednio przygotowanymi "pastwiskami" dla ślimaków. Są one miejscem tuczu ostatecznego, a ponieważ są kwaterami zewnętrznymi używane są w chowie, mniej więcej, od połowy maja (w zależności od pogody). Ich budowa i wyposażenie zapobiega ucieczce ślimaków oraz zapewnia wygodną obsługę całego stada. Cały teren, na którym znajdują się parki, powinien być ogrodzony w celu zabezpieczenia przed dzikimi zwierzętami, takimi jak lisy czy pałętające się psy. Do budowy samych parków wykorzystujemy drewno i materiał w postaci folii, specjalnej siatki do chowu ślimaków (typu Helix) lub innych dostępnych materiałów. Folię należy wkopać na głębokość około 0,5 m, co zabezpieczy teren przed wtargnięciem nornic. 

      Teren, jaki musimy przeznaczyć na parki, zależy oczywiście od ilości ślimaków, jakie posiadamy. Nie możemy jednak zagęścić ich za bardzo, gdyż będzie to skutkowało karłowaceniem zwierząt. Przy odpowiednio dużej ilości paśników na 200 m² można z powodzeniem wyhodować do 1 tony ślimaków. Idealnym podłożem w parku jest lekka, przepuszczalna, wyrównana gleba z dodatkiem wapna, która nie pozwoli na zbieranie się na jej powierzchni wody w postaci kałuż. Do parków wysiewamy roślinność. W naszych szerokościach geograficznych najlepiej sprawdza się mieszanka perka, kapusty pastewnej i sałaty w niezbyt gęstym wysiewie, tak by ślimaki do lipca poradziły sobie ze zjedzeniem wszystkiego. Unikajmy roślin trawiastych i gęstych obsiewów, gdyż znacznie utrudnią nam one jesienne zbiory. Rośliny mają za zadanie, przede wszystkim, utrzymywać wilgoć przy gruncie, jak i dawać schronienie przed słońcem oraz drapieżnikami.

 

 

 

     

żródło zdjęcia: www.facebook.com

 

     Istnieją również systemy, w których całkowicie eliminuje się rośliny. Pozwala to na łatwiejsze utrzymanie higieny oraz ułatwia pracę przy zbiorach. 

 

 

źródło zdjęcia: www.facebook.com

 

       Do parków należy doprowadzić wodę, która zasilić musi zamgławiacze utrzymujące właściwy poziom wilgotności. Nie musi być podgrzewana, jak to miało miejsce w pomieszczeniach reprodukcyjnych. Tanim rozwiązaniem zraszania jest wykorzystanie sytemu dziurkowanych węży do podlewania trawników. Wewnątrz parków rozmieszczamy wykonane z drewna palety, które w dzień chronią ślimaki przed słońcem, a w nocy służą jako paśniki. Należy je umieścić jak najgęściej, by ślimaki nie miały zbyt dużej drogi do pokonywania. Po wieczornym zraszaniu na paśniki zadajemy paszę w takiej ilości, by przez noc została cała zjedzona. 

     W parkach wykonujemy system ścieżek bez roślinnośi, które w razie jakiś awarii pozwolą nam na dostanie się do wnętzra parków bez ryzyka rozdeptania ślimaków. 

     Dla lepszej ochrony parków przed ptakami, słońcem oraz silnymi deszczami można pokusić się o przykrycie ich siatkami cieniującymi zamontowanymi na konstrukcji na tyle wysokiej, by można było się swobodnie pod nią poruszać.  

      System zabezpieczeń antyucieczkowych opiszę następnym razem. 

 

Ecosnails.com

 

  


Podziel się
oceń
20
6

komentarze (0) | dodaj komentarz

rozród w naturze

środa, 25 stycznia 2012 19:06

       Witam. Do wczorajszego wpisu dorzucam jeszcze interesujący filmik. Co prawda nie jest w naszym języku, ale zdjęcia bardzo ciekawe. Polecam.

 

 
rozmnażanie wśród ślimaków

źródło: Youtube.com

 

 

  

 

 


Podziel się
oceń
13
4

komentarze (0) | dodaj komentarz

Rozród

wtorek, 24 stycznia 2012 13:42

       Jednym z ważniejszych czynników wpływających na sukces naszej hodowli jest rozród. Ślimaki z rodzaju Helix aspersa są zwierzętami obojnaczymi, co oznacza, że każdy osobnik może pełnić rolę zarówno samca jak i samicy. W normalnych okolicznościach nie dochodzi jednak u nich do samozapłodnienia. W czasie kopulacji jeden ze ślimaków pełni rolę samca, a drugi samicy. Następnym razem role się odwracają. Samica, osłabiona składaniem jaj, będzie pełnić rolę samca, a "wypoczęty" poprzednio samiec może pełnić rolę samicy. Zapłodnienie krzyżowe dokonuje się podczas "gry miłosnej" z użyciem tzw. strzałki miłosnej (zdjęcie poniżej).

 

 

 

       Akt ten może trwać kilka godzin (średnio 10-15). Około 15-20 dni później ślimak wykopuje sobie w ziemi dołek, gdzie będzie mógł złożyć jaja.

 

Proces składania jaj. Czas podany w godzinach : minutach

Źródło: www.biology.mcgill.ca

 

      Na ulach do reprodukcji należy postawić doniczki, w których umieszczamy ziemię o pH zbliżonym do obojętnego, gdzie zwierzęta będą mogły składać jaja.

 

 

 

 

 

      Kiedy ślimak zakończy proces składania jaj i opuści doniczkę z ziemią, musimy delikatnie wydobyć kokon z jajami i przełożyć go do inkubacji. 

 

 

 

       Inkubacja powinna przebiegać w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach, na dnie których umieszczamy warstwę kwaśnego torfu spełniającego funkcję stabilizatora wilgotności oraz funkcje przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Temperatura inkubacji powinna wynosić około 20°C, co zapewni prawidłowy i szybki rozwój ślimaczków w jajach. 

 

 

 

      Maluchów nie można wyjąć z inkubatorów zbyt wcześnie, kiedy nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego etapu rozwojowego, ale i zbyt późno, gdyż dochodzi wśród nich do aktów kanibalizmu. Na zdjęciu prawidłowo wyglądające maluchy, które można wyjąć z inkubatorów do pojemników przejściowych:

 

 

 

       W momencie, kiedy ślimaczki osiągną rozmiary około 10 do 15mm można wypuszczać je do parków hodowlanych (jeśli pozwala nam na to temperatura na zewnątrz) lub parków przejściowych w tunelu foliowym.

 

 

 

Ecosnails.com

 

   

 

 


Podziel się
oceń
21
2

komentarze (0) | dodaj komentarz

Ule dla reproduktorów

wtorek, 17 stycznia 2012 23:47

       Reprodukcja ślimaków odbywa się na specjalnie przygotowanych do tego celu ulach. Istnieje kilka rodzajów uli. Typ jaki wybierzemy zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. Mogą to być ule jedno-, dwu- lub trzypoziomowe. Opiszę tu i pokażę projekt ula trzypiętrowego, który można dowolnie modyfikować pod względem liczby poziomów i długości. Szerokość jednak nie powinna być większa (przy dostępie do ula z jednej strony), gdyż utrudniłoby to nam obsługę. Ul składa się z 2 zasadniczych części: 

- z konstrukcji nośnej, oraz

- z wewnętrznej, na której wiszą ekrany foliowe i leżą deski do zadawania paszy.

 

 

Poniżej szkic konstrukcji nośnej - pierwsze, najniższe piętro

 

 

oraz szkic konstrukcji wewnętrznej, przypadającej na każdy poziom:

 

 

 

       Konstrukcję można wykonać z drewna odpadowego, zakupionego na tartaku, co obniży nam znacznie koszty. Siatka, montowana pod każdym poziomem, powinna być nierdzewna i posiadać oczka o maksymalnej średnicy 13mm. Nadaje się do tego celu siatka do budowy wolier dla ptaków. Folia na ekrany powinna być w miarę wytrzymała i najlepiej nieprzeźroczysta, a takie wymagania spełnia np.folia budowlana. Z mojego punktu widzenia, na zabezpieczenia antyucieczkowe najlepiej nadaje się odpowiednio przygotowany pastuch elektryczny, ale o tym będę pisał innym razem. 

 

 

A tak, mniej więcej, wygląda taka konstrukcja na zdjęciach:

 

 

 

         

 

 

         

 

 

 Ecosnails.com

 

  


Podziel się
oceń
26
6

komentarze (0) | dodaj komentarz

Przygotowania do rozpoczęcia sezonu

sobota, 14 stycznia 2012 12:57

       Luty to start nowego sezonu! Z początkiem miesiąca wybudza się reproduktory, które do tej pory czekały zahibernowane w chłodni, odpoczywając w temperaturze +2/+6 °C. Do tego czasu należy przygotować pomieszczenie, w którym stado rozrodcze będzie się rozmnażać, kokony z jajami będą się inkubować, a wyklute z nich ślimaczki będą czekały na odpowiednią temperaturę, by móc je wypuścić do parków hodowlanych na świeżym powietrzu. 

        Istotą reprodukcji ślimaków jest zapewnienie im odpowiednich warunków środowiskowych w pomieszczeniu. Dlatego do budynku produkcyjnego należy doprowadzić media w postaci wody, prądu i kanalizacji. Na rozpoczęcie niewielkiej hodowli, rzędu 7-10 tys. sztuk reproduktorów, należy przewidzieć pomieszczenie o powierzchni ok 30 - 40 m², które pozwoli nam wygodnie poruszać się wśród "uli" hodowlanych. Nadają się do tego, odpowiednio przystosowane, garaże, stare budynki gospodarcze, czy hale dla większej hodowli. Ze względu na temperaturę, jaką musimy zapewnić do reprodukcji, budynek powinien być izolowany termicznie, by nie ponosić strat na ogrzewaniu. Temperatura wewnątrz powinna sięgać ok. 20°C (+/- 2°C). Ściany powinny być raczej izolowane, by nie przesiąkały wilgocią. Podłoga może być betonowa, co w jakiś sposób pozwoli nam na utrzymanie większej wilgotności w pomieszczeniu. Jednakże, ze wzgędu na to, że dla zachowania odpowiedniej higieny zużywa się pewne ilości wody, konieczna jest dobra kanalizacja odprowadzająca jej nadmiar. W pomieszczeniu zapewnić trzeba także odpowiednio długi czas oświetlenia, co stymuluje ślimaki do rozmnażania się. Dobrym rozwiązaniem są świetlówki w wodoszczelnych kloszach, a czas naświetlania powinien wynosić 18h/dobę. Kolejnym warunkiem, jaki należy spełnić w celu optymalizacji środowiska chowu, jest zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczenia. Powietrze powinno być wymieniane całkowicie w budynku przynajmniej 3 razy dziennie, w innym przypadku może dojść do przyduchy i strat wśród ślimaków. Wilgotność powietrza, jaką powinno się utrzymywać w czasie reprodukcji, to ok. 90%. Pomocny może tu być system zamgławiający pomieszczenie. 

       Chcąc w łatwy sposób utrzymać te wszystkie parametry na odpowiednim poziomie, można skorzystać z ulepszeń w postaci różnego rodzaju sterowników i czujników. Przykład możecie obejrzeć na filmie:

 

Ecosnails.com


Podziel się
oceń
39
5

komentarze (0) | dodaj komentarz

Witam serdcznie

piątek, 13 stycznia 2012 20:35

    Witam serdecznie na bloogu poświęconym hodowli ślimaka jadalnego. Założyłem go z myślą o przyszłych hodowcach, którzy chcieliby zwiększyć swoją wiedzę na ten temat. Postaram się  zamieszczać tu interesujące informacje oraz ciekawe linki do stron poświęconych tej hodowli. Mam nadzieję, że wiadomości, jakie tu znajdziecie, przybliżą Wam nieco tę fascynującą gałąź rolnictwa.

 

życzę owocnej lektury 

Ecosnails.comPodziel się
oceń
67
22

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  41 946  

O moim bloogu

Bloog ten ma na celu przybliżyć jego czytelnikom zasady hodowli ślimaków, ciekawostki ze świata ślimaków, niezłe przepisy kulinarne oraz wszystko co tyczyć się może hodowli tego mięczaka. Wszystkie zd...

więcej...

Bloog ten ma na celu przybliżyć jego czytelnikom zasady hodowli ślimaków, ciekawostki ze świata ślimaków, niezłe przepisy kulinarne oraz wszystko co tyczyć się może hodowli tego mięczaka. Wszystkie zdjęcia i filmy zamieszczone na tym bloogu, do których nie ma podanego źródła, są moją własnością i zakazuje się ich kopiowania.

schowaj...

O mnie

Pytacie Państwo dlaczego zwierzęta? Otóż jestem z nimi nieoderwalnie związany poprzez wykształcenie jakie zdobywam od 2001 roku. Ukończyłem studia na kierunku Hodowla Zwierząt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 2013 roku zakończyłem kolejne studia na kierunku Medycyna Weterynaryjna na tej samej Alma Mater. Swoją praktykę hodowlaną zdobywałem na fermach w Szwajcarii, Francji oraz w Anglii. Współpracuję z hodowcami na terenie Polski a także poza granicami naszego kraju. Obecnie prowadzę hodowle ślimaka Helix aspersa Müller i Helix aspersa Maxima, a w najbliższych latach planuję powiększyć działalność o przetwórstwo ślimaków zarówno z mojej fermy jak i z ferm innych hodowców. Obecnie prowadzimy również produkcję pełnowartościowych pasz dla ślimaków, skomponowanych na podstawie doświadczeń własnych oraz producentów francuskich.

Lubię to