Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 276 195 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum

Statystyki

Odwiedziny: 41944

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl

Przygotowania do rozpoczęcia sezonu

sobota, 14 stycznia 2012 12:57
Skocz do komentarzy

       Luty to start nowego sezonu! Z początkiem miesiąca wybudza się reproduktory, które do tej pory czekały zahibernowane w chłodni, odpoczywając w temperaturze +2/+6 °C. Do tego czasu należy przygotować pomieszczenie, w którym stado rozrodcze będzie się rozmnażać, kokony z jajami będą się inkubować, a wyklute z nich ślimaczki będą czekały na odpowiednią temperaturę, by móc je wypuścić do parków hodowlanych na świeżym powietrzu. 

        Istotą reprodukcji ślimaków jest zapewnienie im odpowiednich warunków środowiskowych w pomieszczeniu. Dlatego do budynku produkcyjnego należy doprowadzić media w postaci wody, prądu i kanalizacji. Na rozpoczęcie niewielkiej hodowli, rzędu 7-10 tys. sztuk reproduktorów, należy przewidzieć pomieszczenie o powierzchni ok 30 - 40 m², które pozwoli nam wygodnie poruszać się wśród "uli" hodowlanych. Nadają się do tego, odpowiednio przystosowane, garaże, stare budynki gospodarcze, czy hale dla większej hodowli. Ze względu na temperaturę, jaką musimy zapewnić do reprodukcji, budynek powinien być izolowany termicznie, by nie ponosić strat na ogrzewaniu. Temperatura wewnątrz powinna sięgać ok. 20°C (+/- 2°C). Ściany powinny być raczej izolowane, by nie przesiąkały wilgocią. Podłoga może być betonowa, co w jakiś sposób pozwoli nam na utrzymanie większej wilgotności w pomieszczeniu. Jednakże, ze wzgędu na to, że dla zachowania odpowiedniej higieny zużywa się pewne ilości wody, konieczna jest dobra kanalizacja odprowadzająca jej nadmiar. W pomieszczeniu zapewnić trzeba także odpowiednio długi czas oświetlenia, co stymuluje ślimaki do rozmnażania się. Dobrym rozwiązaniem są świetlówki w wodoszczelnych kloszach, a czas naświetlania powinien wynosić 18h/dobę. Kolejnym warunkiem, jaki należy spełnić w celu optymalizacji środowiska chowu, jest zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczenia. Powietrze powinno być wymieniane całkowicie w budynku przynajmniej 3 razy dziennie, w innym przypadku może dojść do przyduchy i strat wśród ślimaków. Wilgotność powietrza, jaką powinno się utrzymywać w czasie reprodukcji, to ok. 90%. Pomocny może tu być system zamgławiający pomieszczenie. 

       Chcąc w łatwy sposób utrzymać te wszystkie parametry na odpowiednim poziomie, można skorzystać z ulepszeń w postaci różnego rodzaju sterowników i czujników. Przykład możecie obejrzeć na filmie:

 

Ecosnails.com

Podziel się
oceń
39
5


Licznik odwiedzin:  41 944  

O moim bloogu

Bloog ten ma na celu przybliżyć jego czytelnikom zasady hodowli ślimaków, ciekawostki ze świata ślimaków, niezłe przepisy kulinarne oraz wszystko co tyczyć się może hodowli tego mięczaka. Wszystkie zd...

więcej...

Bloog ten ma na celu przybliżyć jego czytelnikom zasady hodowli ślimaków, ciekawostki ze świata ślimaków, niezłe przepisy kulinarne oraz wszystko co tyczyć się może hodowli tego mięczaka. Wszystkie zdjęcia i filmy zamieszczone na tym bloogu, do których nie ma podanego źródła, są moją własnością i zakazuje się ich kopiowania.

schowaj...

O mnie

Pytacie Państwo dlaczego zwierzęta? Otóż jestem z nimi nieoderwalnie związany poprzez wykształcenie jakie zdobywam od 2001 roku. Ukończyłem studia na kierunku Hodowla Zwierząt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 2013 roku zakończyłem kolejne studia na kierunku Medycyna Weterynaryjna na tej samej Alma Mater. Swoją praktykę hodowlaną zdobywałem na fermach w Szwajcarii, Francji oraz w Anglii. Współpracuję z hodowcami na terenie Polski a także poza granicami naszego kraju. Obecnie prowadzę hodowle ślimaka Helix aspersa Müller i Helix aspersa Maxima, a w najbliższych latach planuję powiększyć działalność o przetwórstwo ślimaków zarówno z mojej fermy jak i z ferm innych hodowców. Obecnie prowadzimy również produkcję pełnowartościowych pasz dla ślimaków, skomponowanych na podstawie doświadczeń własnych oraz producentów francuskich.

Lubię to