Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 276 195 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum

Statystyki

Odwiedziny: 41945

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl

Rozród

wtorek, 24 stycznia 2012 13:42
Skocz do komentarzy

       Jednym z ważniejszych czynników wpływających na sukces naszej hodowli jest rozród. Ślimaki z rodzaju Helix aspersa są zwierzętami obojnaczymi, co oznacza, że każdy osobnik może pełnić rolę zarówno samca jak i samicy. W normalnych okolicznościach nie dochodzi jednak u nich do samozapłodnienia. W czasie kopulacji jeden ze ślimaków pełni rolę samca, a drugi samicy. Następnym razem role się odwracają. Samica, osłabiona składaniem jaj, będzie pełnić rolę samca, a "wypoczęty" poprzednio samiec może pełnić rolę samicy. Zapłodnienie krzyżowe dokonuje się podczas "gry miłosnej" z użyciem tzw. strzałki miłosnej (zdjęcie poniżej).

 

 

 

       Akt ten może trwać kilka godzin (średnio 10-15). Około 15-20 dni później ślimak wykopuje sobie w ziemi dołek, gdzie będzie mógł złożyć jaja.

 

Proces składania jaj. Czas podany w godzinach : minutach

Źródło: www.biology.mcgill.ca

 

      Na ulach do reprodukcji należy postawić doniczki, w których umieszczamy ziemię o pH zbliżonym do obojętnego, gdzie zwierzęta będą mogły składać jaja.

 

 

 

 

 

      Kiedy ślimak zakończy proces składania jaj i opuści doniczkę z ziemią, musimy delikatnie wydobyć kokon z jajami i przełożyć go do inkubacji. 

 

 

 

       Inkubacja powinna przebiegać w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach, na dnie których umieszczamy warstwę kwaśnego torfu spełniającego funkcję stabilizatora wilgotności oraz funkcje przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Temperatura inkubacji powinna wynosić około 20°C, co zapewni prawidłowy i szybki rozwój ślimaczków w jajach. 

 

 

 

      Maluchów nie można wyjąć z inkubatorów zbyt wcześnie, kiedy nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego etapu rozwojowego, ale i zbyt późno, gdyż dochodzi wśród nich do aktów kanibalizmu. Na zdjęciu prawidłowo wyglądające maluchy, które można wyjąć z inkubatorów do pojemników przejściowych:

 

 

 

       W momencie, kiedy ślimaczki osiągną rozmiary około 10 do 15mm można wypuszczać je do parków hodowlanych (jeśli pozwala nam na to temperatura na zewnątrz) lub parków przejściowych w tunelu foliowym.

 

 

 

Ecosnails.com

 

   

 

 

Podziel się
oceń
21
2


Licznik odwiedzin:  41 945  

O moim bloogu

Bloog ten ma na celu przybliżyć jego czytelnikom zasady hodowli ślimaków, ciekawostki ze świata ślimaków, niezłe przepisy kulinarne oraz wszystko co tyczyć się może hodowli tego mięczaka. Wszystkie zd...

więcej...

Bloog ten ma na celu przybliżyć jego czytelnikom zasady hodowli ślimaków, ciekawostki ze świata ślimaków, niezłe przepisy kulinarne oraz wszystko co tyczyć się może hodowli tego mięczaka. Wszystkie zdjęcia i filmy zamieszczone na tym bloogu, do których nie ma podanego źródła, są moją własnością i zakazuje się ich kopiowania.

schowaj...

O mnie

Pytacie Państwo dlaczego zwierzęta? Otóż jestem z nimi nieoderwalnie związany poprzez wykształcenie jakie zdobywam od 2001 roku. Ukończyłem studia na kierunku Hodowla Zwierząt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 2013 roku zakończyłem kolejne studia na kierunku Medycyna Weterynaryjna na tej samej Alma Mater. Swoją praktykę hodowlaną zdobywałem na fermach w Szwajcarii, Francji oraz w Anglii. Współpracuję z hodowcami na terenie Polski a także poza granicami naszego kraju. Obecnie prowadzę hodowle ślimaka Helix aspersa Müller i Helix aspersa Maxima, a w najbliższych latach planuję powiększyć działalność o przetwórstwo ślimaków zarówno z mojej fermy jak i z ferm innych hodowców. Obecnie prowadzimy również produkcję pełnowartościowych pasz dla ślimaków, skomponowanych na podstawie doświadczeń własnych oraz producentów francuskich.

Lubię to