Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 276 195 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum

Statystyki

Odwiedziny: 41946

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl

Parki hodowlane.

wtorek, 31 stycznia 2012 21:13
Skocz do komentarzy

      Parki hodowlane są odpowiednio przygotowanymi "pastwiskami" dla ślimaków. Są one miejscem tuczu ostatecznego, a ponieważ są kwaterami zewnętrznymi używane są w chowie, mniej więcej, od połowy maja (w zależności od pogody). Ich budowa i wyposażenie zapobiega ucieczce ślimaków oraz zapewnia wygodną obsługę całego stada. Cały teren, na którym znajdują się parki, powinien być ogrodzony w celu zabezpieczenia przed dzikimi zwierzętami, takimi jak lisy czy pałętające się psy. Do budowy samych parków wykorzystujemy drewno i materiał w postaci folii, specjalnej siatki do chowu ślimaków (typu Helix) lub innych dostępnych materiałów. Folię należy wkopać na głębokość około 0,5 m, co zabezpieczy teren przed wtargnięciem nornic. 

      Teren, jaki musimy przeznaczyć na parki, zależy oczywiście od ilości ślimaków, jakie posiadamy. Nie możemy jednak zagęścić ich za bardzo, gdyż będzie to skutkowało karłowaceniem zwierząt. Przy odpowiednio dużej ilości paśników na 200 m² można z powodzeniem wyhodować do 1 tony ślimaków. Idealnym podłożem w parku jest lekka, przepuszczalna, wyrównana gleba z dodatkiem wapna, która nie pozwoli na zbieranie się na jej powierzchni wody w postaci kałuż. Do parków wysiewamy roślinność. W naszych szerokościach geograficznych najlepiej sprawdza się mieszanka perka, kapusty pastewnej i sałaty w niezbyt gęstym wysiewie, tak by ślimaki do lipca poradziły sobie ze zjedzeniem wszystkiego. Unikajmy roślin trawiastych i gęstych obsiewów, gdyż znacznie utrudnią nam one jesienne zbiory. Rośliny mają za zadanie, przede wszystkim, utrzymywać wilgoć przy gruncie, jak i dawać schronienie przed słońcem oraz drapieżnikami.

 

 

 

     

żródło zdjęcia: www.facebook.com

 

     Istnieją również systemy, w których całkowicie eliminuje się rośliny. Pozwala to na łatwiejsze utrzymanie higieny oraz ułatwia pracę przy zbiorach. 

 

 

źródło zdjęcia: www.facebook.com

 

       Do parków należy doprowadzić wodę, która zasilić musi zamgławiacze utrzymujące właściwy poziom wilgotności. Nie musi być podgrzewana, jak to miało miejsce w pomieszczeniach reprodukcyjnych. Tanim rozwiązaniem zraszania jest wykorzystanie sytemu dziurkowanych węży do podlewania trawników. Wewnątrz parków rozmieszczamy wykonane z drewna palety, które w dzień chronią ślimaki przed słońcem, a w nocy służą jako paśniki. Należy je umieścić jak najgęściej, by ślimaki nie miały zbyt dużej drogi do pokonywania. Po wieczornym zraszaniu na paśniki zadajemy paszę w takiej ilości, by przez noc została cała zjedzona. 

     W parkach wykonujemy system ścieżek bez roślinnośi, które w razie jakiś awarii pozwolą nam na dostanie się do wnętzra parków bez ryzyka rozdeptania ślimaków. 

     Dla lepszej ochrony parków przed ptakami, słońcem oraz silnymi deszczami można pokusić się o przykrycie ich siatkami cieniującymi zamontowanymi na konstrukcji na tyle wysokiej, by można było się swobodnie pod nią poruszać.  

      System zabezpieczeń antyucieczkowych opiszę następnym razem. 

 

Ecosnails.com

 

  

Podziel się
oceń
20
6


Licznik odwiedzin:  41 946  

O moim bloogu

Bloog ten ma na celu przybliżyć jego czytelnikom zasady hodowli ślimaków, ciekawostki ze świata ślimaków, niezłe przepisy kulinarne oraz wszystko co tyczyć się może hodowli tego mięczaka. Wszystkie zd...

więcej...

Bloog ten ma na celu przybliżyć jego czytelnikom zasady hodowli ślimaków, ciekawostki ze świata ślimaków, niezłe przepisy kulinarne oraz wszystko co tyczyć się może hodowli tego mięczaka. Wszystkie zdjęcia i filmy zamieszczone na tym bloogu, do których nie ma podanego źródła, są moją własnością i zakazuje się ich kopiowania.

schowaj...

O mnie

Pytacie Państwo dlaczego zwierzęta? Otóż jestem z nimi nieoderwalnie związany poprzez wykształcenie jakie zdobywam od 2001 roku. Ukończyłem studia na kierunku Hodowla Zwierząt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 2013 roku zakończyłem kolejne studia na kierunku Medycyna Weterynaryjna na tej samej Alma Mater. Swoją praktykę hodowlaną zdobywałem na fermach w Szwajcarii, Francji oraz w Anglii. Współpracuję z hodowcami na terenie Polski a także poza granicami naszego kraju. Obecnie prowadzę hodowle ślimaka Helix aspersa Müller i Helix aspersa Maxima, a w najbliższych latach planuję powiększyć działalność o przetwórstwo ślimaków zarówno z mojej fermy jak i z ferm innych hodowców. Obecnie prowadzimy również produkcję pełnowartościowych pasz dla ślimaków, skomponowanych na podstawie doświadczeń własnych oraz producentów francuskich.

Lubię to