Bloog Wirtualna Polska
Są 1 276 194 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum

Statystyki

Odwiedziny: 41945

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl

Zabezpieczenie antyucieczkowe.

wtorek, 09 kwietnia 2013 21:49
Skocz do komentarzy

     Witam ponownie po długiej przerwie. W tym wpisie chcę przedstawić kilka systemów antyucieczkowych stosowanych w hodowli ślimaków. Istnieje kilka sposobów aby ustrzec się przed ucieczką ślimaków z parków hodowlanych. Jedne są nieskuteczne, drugie skuteczne ale i kłopotliwe oraz jeden który sprawdza się wg. mnie najlepiej.

 

    Zacznę na początek od tak zwanych siatek do hodowli ślimaków typu włoskiego. 

 

 

fot. www.tenax.net

 

 

fot.facebook.com

     

     Jak widać na załączonym zdjęciu ślimaki są wszędzie. Osobiście nie używełem tych siatek, ale widziałem sporo hodowli gdzie były stosowane i nigdzie nie widziałem by się sprawdzały. Posiadają one "specjalne" kieszenie które mają zapobiec przejściu ślimaków dalej, ale niestety nie zapobiegają. Jak na moje osobiste odczucia, są również drogawe. 

 

    Następnym sposobem jest użycie pastucha elektrycznego stosowanego samego lub w połączeniu z powyższą siatką. Istnieje ich kilka rodzajów: można użyć taśm aluminiowych lub gotowych taśm do pastucha, puszczając na przemian raz ładunek "+" raz "-". Mają jeden zasadniczy minus (przeżyłem go na własnej skórze) - w razie awarii zasilania w nocy, rano mamy od groma roboty by wszystko co uciekło wyłapać. 

 

 

         

 

fot. www.facebook.pl

 

     Teraz rozłożę na części pierwsze mieszankę smaru, soli i mydła w różnych kombinacjach. Nawet skuteczne, ale ma kilka minusów. Trzeba go uzupełniać w ciągu sezonu, dość kosztowny, niezbyt przyjazny dla środowiska i najważniejszy chyba ten, że wszystko i wszyscy są nim wysmarowani przy każdym blizszym kontakcie.

 

 

www.facebook.com

 

 

     Przechodząc do najlepszego moim zdaniem zabezpieczenia (typu ecosnails :)) powiem, że i one ma pewne minusy. Zacznę jednak od plusów:

     - tani

     - wykonać można samemu

     - 100% skuteczny /przy odpowiednim montażu /

     - czysty

     - bez potrzeby uzupełniania w trakcie sezonu

     - niskie ogrodzenie zapobiega wspinaczce ślimaków i hibernacji oraz ułatwia              obsługę 

 

 

fot.ecosnails

 

fot.ecosnails

 

 

fot.ecosnails

 

 

fot.ecosnails

 

     Minusy? Dość żmudne układanie kostek z solą, ale jednorazowe na sezon. Trzeba uważać by nie rosły w pobliżu żadne rośliny, gdyż po źbłach mogą uciekać ślimaki. Od strony parku trzeba wysypać np grysem podłoże by sól nie zachlapała się błotem. Ogólnie POLECAM.

 

  

Podziel się
oceń
21
1


Licznik odwiedzin:  41 945  

O moim bloogu

Bloog ten ma na celu przybliżyć jego czytelnikom zasady hodowli ślimaków, ciekawostki ze świata ślimaków, niezłe przepisy kulinarne oraz wszystko co tyczyć się może hodowli tego mięczaka. Wszystkie zd...

więcej...

Bloog ten ma na celu przybliżyć jego czytelnikom zasady hodowli ślimaków, ciekawostki ze świata ślimaków, niezłe przepisy kulinarne oraz wszystko co tyczyć się może hodowli tego mięczaka. Wszystkie zdjęcia i filmy zamieszczone na tym bloogu, do których nie ma podanego źródła, są moją własnością i zakazuje się ich kopiowania.

schowaj...

O mnie

Pytacie Państwo dlaczego zwierzęta? Otóż jestem z nimi nieoderwalnie związany poprzez wykształcenie jakie zdobywam od 2001 roku. Ukończyłem studia na kierunku Hodowla Zwierząt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 2013 roku zakończyłem kolejne studia na kierunku Medycyna Weterynaryjna na tej samej Alma Mater. Swoją praktykę hodowlaną zdobywałem na fermach w Szwajcarii, Francji oraz w Anglii. Współpracuję z hodowcami na terenie Polski a także poza granicami naszego kraju. Obecnie prowadzę hodowle ślimaka Helix aspersa Müller i Helix aspersa Maxima, a w najbliższych latach planuję powiększyć działalność o przetwórstwo ślimaków zarówno z mojej fermy jak i z ferm innych hodowców. Obecnie prowadzimy również produkcję pełnowartościowych pasz dla ślimaków, skomponowanych na podstawie doświadczeń własnych oraz producentów francuskich.

Lubię to